• Velkommen
• Kalender
• Opslagstavle
• Lokalområdet
• Foreninger
• Erhvervsliv
• Boligforhold
• Søg på nettet
• Om portalen
• Brugerinfo
• Links
• Kort
• Send postkort
• Møde
• Møde
 
Lørdag den 21. november fra 14-16 duftede der af æbleskiver og gløgg overalt på Tingager. Anledningen var det store julemarked, som Støtteforeningen og ”Mandagsaktivisterne” i fællesskab afholder.

Støtteforeningen har flere indtægtskilder. En stor tombola med mange fine gevinster blev udsolgt. Et stort loppemarked, som var opstillet rundt på gangene, gav også godt.
De mindste fandt hurtigt vej til børnelykkehjul, som Marie Tylvad bestyrede. Ligeledes stod Støtteforeningen for kaffe, gløgg og æbleskiver. Indtægterne beløb sig til i omegnen af 8.000 kr.

Støtteforeningen har just brugt nogle af foreningens indtægter til en fladskærm i opholdsstuen.

Mandagsaktivisterne” er flittige hænder, der samles hver mandag til hobbyaktiviteter sammen med beboerne.
”Mandagsaktivisterne” stod for en stor salgsbod, med mange fine juleting. Salget gik godt. Man regner med en omsætning på 3000 kr.

Indtægten anvendes til indkøb af materialer og et overskud går til hjemmet. ”Mandagsaktivisterne” har netop skænket en meget stor fladskærm til spisestuen.

Mange lagde vejen forbi Tingager, hvor julehyggen og julestemningen var mærkbar.
Fint arrangement, der tjener et godt og værdsat formål. JH
07-02-2012 19:00
Lokalhistorisk Arkiv har åbent
-----------------------------------

07-02-2012 19:30
7.-11. febr. Møde i Finderup Forsamlingshus
-----------------------------------

08-02-2012 19:30
Generalforsamling i Sædding Forsamlingshus
-----------------------------------

09-02-2012 18:00
Stegt Flæsk
-----------------------------------

09-02-2012 19:30
Foredrag på museet
-----------------------------------

10-02-2012 09:30
Minihøjskoledag i Rækker Mølle
 
Foredrag
-----------------------------------

Hal til opbevaring
-----------------------------------

Odder Barnevogn
 
 
Design & layout © MediaConnect ApS