for Søren Kierkegaardslægten på Rækker Møllegården.
Der er mulighed for rundvisning.
Henvendelse rettes til Karin Mortensen, Tingagervej 11, Hanning - 6900 Skjern.
Tlf. 97362001
Maren og Anders Steengaard viser gerne rundt og fortæller. Anders hører til Kierkegaard-slægten. Træffes på: Tlf. 9736 2112
|
|
HVAD KAN MAN SE PÅ RK. MØLLEGÅRDEN?
|
I Mindestuen er der mulighed for at se videofilmen:
Spor efter Kierkegaardslægten i Sædding sogn.Desuden findes korrespon-dance mellem Michael Pedersen Kierkegaard og dennes søster, Else, som boede i Østre Kirkegaard, hvor mindestenen står ved Kirken.
En skrivepult i tro kopi af den, Søren Kierkegaard skrev sine mange værker ved, findes også i mindestuen.
|
I mindestuen kan også fås en folder med kørselsvejledning for de, der ønsker at besøge steder i sognet, som har en særlig tilknytning til Kierkegaardslægten.
|
|
Velkommen til et besøg på den fint restaurerede Møllegård. I forbindelse med gården findes en smuk have med tilknytning til en mindre skov. Der er mulighed for at grille på udvalgte steder.
|